Participation at elementary and secondary schools.

By engaging pupils and students in decision-making, you will strongly improve the school atmosphere.
You will obtain stimulating feedback, increase trust and sense of belonging in the entire school community.

What can we help you with?

School participatory budgeting (PB)

Cultivate your school community through participatory budgeting: School administration puts aside a specific financial sum, pupils and students propose projects that lead to improvement of the school environment and then they vote. School administration implements the winning proposal.

school_rozpocet

Voting

Pupils and students can, using online voting, at any time decide on things that concern them. Propose topics they want to discuss and find consensus with their schoolmates.

school_projekty

References

We have experience with

55+schools participatory budgeting projects around the world

100+school surveys, voting, parliament simulations, and more...  

In general, it is possible to implement Pébéčko at elementary schools in three weeks. For secondary Pébéčko, we calculate about a month or five weeks. However, schools establish their own timetable that suits them the best. They for example decide that they will give pupils and students more time to propose projects or that they need more time for student campaign.

Our guides are not rigid. Coordinators and Guides can use them to learn what to do and how for the best results, but they can also adjust them to the needs and requirements of the school.

 

Naše aplikace obsahuje komplexní a ucelené návody pro studentský i organizační tým, které jsou velmi podrobné a vše je na jednom místě. Máte k dispozici všechny potřebné podklady a materiály, které aplikace podle Vašeho zadání vygeneruje, stačí je vytisknout a použít. Velkou výhodou aplikace je, že jejím prostřednictvím může odhlasovat celá škola. Hlasování je verifikované PIN kódy a tím pádem nemůže dojít k jeho zneužití. Výsledky hlasování jsou k dispozici ihned po jeho skončení, a to v přehledných grafech. Aplikace rovněž obsahuje manuály k vyhodnocení Pébéčka. Stejné principy můžete využít i při vyhodnocování jiných akcí Vaší školy. V neposlední řadě můžete v aplikaci hlasovat i o jiných otázkách, které se týkají vašich studentů.

Jedná se o příležitost zapojit žáky a studenty do rozhodování o podobě školy. Kromě toho, že se děti a mládež naučí i procvičí řadu dovedností, získají pocit, že se s nimi ve škole počítá, že je někdo poslouchá. To je nesmírně cenné při vytváření školní komunity a zlepšování prostředí i celkové atmosféry ve škole. Vedení školy získává cennou zpětnou vazbu – má příležitost lépe vnímat a pochopit potřeby žáků a studentů. Zároveň si děti mnohem více váží věcí, které pomáhaly vymyslet, zařídit a realizovat a tím pádem se k nim i lépe chovají při jejich užívání.

Financování projektů je možné z několika různých zdrojů. Pokud se projekt rozhodlo realizovat vedení školy, může prostředky vyčlenit přímo z jeho rozpočtu. Často se stává, že i zřizovatel školy (město nebo kraj) je ochoten ve svých školách podobné smysluplné projekty zaplatit. Další možností je využití CSR programů. Někdy jsou studenti sami schopni a ochotni shánět finance, aby mohli na své škole Pébéčko zrealizovat. To zároveň zvyšuje jejich motivaci. 

Need a consultation? Contact us.

“After graduating at the Faculty of Education, Charles University in Prague, I devoted myself to teaching. Currently I am helping to raise awareness of the participation process and basic democratic principles among primary and secondary schools. I contribute to their implementation in practice through the School PBs project and other educational activities.”

Potřebujete konzultaci? Kontaktujte nás.
Contact

Potřebujete poradit?

Service operated by Decision 21 s.r.o.

© 2022, Decision 21 Created by Beneš & Michl

Follow us, so that you don’t miss other interested projects we are working on.